1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

منو - کلینیک

 

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی بهداشت، سلامت فقط به معنی نداشتن بیماری نیست، بلکه احساس رضایت و نشاط نیز جزو بنیان های سلامت است و هر عامل که به یک زندگی رضایت بخش کمک کند می تواند سبب ارتقای سلامت شود.

حکیم پتنجلی پایه گذار و گردآورنده متون یوگا می گوید: درد، افسردگی، حرکت زیاد، بی قراری جسمانی و تنفس نامرتب علائم بیماری و آشفتگی ذهن می باشد.

سوامی ساتیاناندا بنیان گذار دانشگاه بیحار هندوستان می گوید: مهمترین نکته در زندگی هر فرد سلامت است. بدون سلامتی پیشرفت و نیل به اهداف تقریباً غیر ممکن می باشد. بیماری موجب کندی جسم و ذهن می گردد. همچنین مانع از مثبت اندیشی، شوق و انگیزه و درک صحیح از موضوعات می گردد.

تمام کسانیکه حداقل بیش از شش ماه با یوگا سر و کار داشته اند، می دانند که شگفت انگیزترین دستاورد یوگا ارتقاء سطح سلامت و توان ذهنی و روانی در مدت زمان کوتاه است.

یوگا بیماری را غریبه نمی داند که به بدن حمله کرده باشد. یوگا بیماری را اختلالی از درون شخص می داند یا اختلالی در رابطه با محیط که بخش طبیعی از زندگی است.

یوگا به بیماری حمله نمی کند، بلکه می خواهد هارمونی و هماهنگی را به وجود شخص باز گرداند زمانی که هماهنگی ایجاد شود، بیماری به خودی خود از میان می رود.

عوامل ایجاد بیماری:

1. حوادث پیش بینی نشده

2. وراثت (در قسمت هایی از بدن و استعداد ابتلاء به بیماری وجود دارد)

3. افزایش سن (کهولت)

4. عادت غلط تغذیه، عادت غلط نشستن، عادت غلط ایستادن و عدم رعایت بهداشت فردی

5. استرس و ....

محققین می گویند که 80٪ بیماری های شایع ناشی از استرس می باشند. و به طور کلی به این دسته از بیماری ها، بیماری های روان تنی (Psyco-somatic) می گویند.

الف) تنش های جسمانی ناشی از فعالیت های زیاد جسمی، استراحت ناکافی، غذای نامناسب و ....

ب) تنش های روانی ناشی از فشار های عصبی و ذهنی، استرس، شغلی.

ج) تنش های عاطفی در اثر بروز اتفاقات ناگوار یا هیجانات شدید عاطفی

چنانچه تنش های فوق به موقع مدیریت نشوند و فشار ناشی از آن ها بر جسم و ذهن باقی بماند، به مرور زمان منجر به بیماری سیستمیک شده و تدریجاً فرد را به سوی افسردگی پیش می برد.

چگونگی اثر گذاشتن یوگا بر جسم و ذهن و به طور کلی استرس و عوارض ناشی از آن:

1. رفع انقباضات عضلانی، با استفاده از تمرینات آساناها و پرانایام

2. به جریان انداختن انرژی های حیاتی (پرانا) با استفاده از تمرینات آساناها و پرانایام

3. متعادل کردن پرانا با استفاده از تمرینات پرانایام

4. ایجاد انضباط و آرامش در ذهن، با استفاده از تمرینات پراتی آهارا (به درون کشیدن حواس پنجگانه).

با اجرای بند 4 توانایی ذهنی مناسب برای مواجهه با شرایط تنش زا به وجود می آید.

افسردگی

افسردگی که نوعی بیماری مزمن و اختلال عاطفی و شایع ترین ناراحتی های عصر حاضر است، در سال 1990 رتبه چهارم بیماری ها را جهان داشته و پیش بینی می شود که در سال 2020 از رتبه چهارم به رتبه دوم (پس از بیماری های قلبی و عروقی) صعود کند. لذا باید به آن دید صحیحی داشت.

شیوع افسردگی در میان مردم جهان حدود 15٪ است و زنان دو برابر بیشتر مردان به این بیماری مبتلا می شوند. آمارها نشان می دهند که 6 تا 12 درصد از مردان و 16 تا 25 درصد از زنان در طول دوران زندگی به افسردگی مبتلا می شوند.

علل عمده افزایش بیماری افسردگی در زنان نسبت به مردان علاوه بر موارد فوق، عوامل زیستی، روانی و اجتماعی، نوسانات هورمونی، عادت ماهیانه، بارداری، زایمان و یائسگی، مشکلات مالی و وراثت می باشد.

تعریف پتنجلی از افسردگی:

فشارهای اساسی ذهن که آفریننده افسردگی هستند. به نوبه خود مولد عدم اعتماد به نفس، وابستگی، تنفر و ترس می باشند.

با توجه به تعریف پتنجلی تمرینات مربوط به افسردگی به شرح زیر انتخاب می شود.

1. آساناهایی که موجب افزایش انرژی های حیاتی شده و خود به خود فرد را پر انگیزه، پرانرژی و مشتاق به برقراری ارتباط با محیط اطراف نماید. مانند حرکت سورپاناماسکار،بهوجانک آسانا و غیره.

2. تمرینات تنفسی بر انگیزاننده مانند تنفس های ضربه ای که حرارت، انرژی و سوخت و ساز را در بدن افزایش می دهند. مانند کاپالابهاتی و بهاستریکا.

3. تمرینات جسمی، تنفسی و تمرکزی که تاثیر مستقیم بر مراکز خاص روانی دارند.

به عنوان مثال:

o      تمریناتی که بر مرکز چاکرای ویشودی در گلو اثر می گذارند و موجب تقویت اعتماد به نفس می شوند.

o      تمریناتی که بر قفسه سینه اثر می گذارند مرکز چاکرای اناهاتا را متعادل کرده و به تبع آن عواطف را متعادل می سازد مانند عشق، نفرت و ....

چاکرا به معنای چرخ و گرداب می باشد که در بدن 7 چاکرای اصلی وجود دارد که توضیح آن خود بحثی مجزا و مفصل می باشد.

 

امیر عظیم صحت مند               

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان بهمن